Yalımların Yükselişi ve Çöküşü

  0
  1829

  Anonim

  Çeviren: Onur Kurtuluş

  Hala Yalımları hatırlayan birçok kişi var. Hikayeleri aktarabilen çok az kişi var, kuruluşlarını ve çöküşlerini. Babam anlatabildi. En fazla gurur duyduğu an, bana “Yalımlar gibi sır tut.” dediği andı.

  Yalımlar, sır tutmada çok iyiydiler. Çok fazla şey yazmazlardı. Bilgiler dikkatli bir şekilde her ildeki ajanlar tarafından İmparatorları koruyan seçkin üyelere iletilirdi. Üyeler arasında bile birçok sır saklanırdı.

  Yalımlar denince akla gelen ilk şey Akaviri zırhları ve kavisli kılıçlarıdır. Yalımların geçmişi, Akavir’in güçlü savaşçıları Ejdermuhafızılara kadar uzanır. Orada da Tamriel’de yaptıkları gibi hükümdarlarını ve krallıklarını korudular. Ama son keşifler, bundan çok daha fazlası olduğunu kanıtlıyor.

  Çoğu eski kitaplarda doğunun ejderha bulunan yeri olan Akavir maceraları anlatılır. Tamriel’den birçok kişi orayı fethetmeye çalıştı, en bilineni İmparator V. Uriel ve Onuncu Lejyonu’nun 3. Çağ 288’de “Ionith Felaketi” olarak kayda geçen raporlarıdır. Ejderhalar uzun zamandır Akavir’de efsane olarak kalmıştı ve birçoğu, onların Akavir’den kaçarak Ejdermuhafızları tarafından avlanacakları ve öldürülecekleri yer olan Tamriel’e gittiğine inanırlar. Ejdermuhafızları, 1. Çağ’ın sonlarında Tamriel’e kaçanları takip ettiler.

  Kuzeyden saldıran Ejdermuhafızları, sadece ejderhalarla değil daha önce hiç istilayla karşılaşmamış ve şarap içen Skyrim insanlarıyla da karşılaştılar. Ejdermuhafızları, Skyrim’e doğru gittiler ve Reman Cyrodiil’le Soluk Geçit’te yaptıkları, istilayı bitiren savaşa kadar durdurulamadılar. Cyrodiil’in tüm halklarını birleştirip Akavir istilacılarını kovan kişi Reman’dı.

  Akatosh ve Alessia’nın bizzat kutsadığı efsanevi Ejderdoğanlardan, ilk kayda geçen ve kabul gören kişi Reman’dı. Müritleri, “Ejderhanın ruhuyla doğan.” diyorlardı. Soluk Geçit savaşında çok farklı raporlar almıştı. Ama sonuç aynıydı, Reman Cyrodiil adını duyan her Ejdermuhafızı, fatihleri ve kurtarıcılarının önünde diz çöküp hayatlarını ona adadılar. 1. Çağ’ın son yıllarından kalan metinlerde yazdığına göre savaşçılar diz çöktüklerinde “avlanmıyorduk” (ya da “amacımız o değildi”, yazar notu – kaba çeviri) dediler ve devam ettiler “sizi arıyorduk”.

  Reman’ı ve onun soyundan gelenleri canları pahasına korudular ve 2. Çağ’da Tamriel’de Reman Hanedanlığı kuruldu. O yıllarda daha da büyüdüler ve toplulukları genişleyerek Yalımlar oldular. Ejderha görevleri bitmişti, şimdiki tek görevleri Ejderdoğanı ve soyundan gelenlerin olduğu İmparatorluğu korumaktı.

  En parlak zamanlarına 3. Çağ’daki Septim İmparatorları zamanında ulaştılar. Sayıları ne kadar fazla olsa da gizliliklerini korudular. En fazla öne çıkan ve dokümanlarda karşılaşılan kişiler, İmparator’un kişisel korumalığını yapanlardı ve hala Akaviri zırhlarını giyiyorlardı. Ama bu, buzdağının görünen kısmıydı. Yalımlar çok büyük bir topluluktu ve Tamriel’in her köşesine yayılmışlardı. Her ırktan casusları vardı. Tüccarlar, hırsızlar, zanaatkarlar, büyücüler ve savaşçılar, İmparator’u korumak için gizli bir şekilde casusluk yaptılar. Genelde yalnız çalışırlardı ama bazı metinlerde, kıtanın karşısındaki gizli bir kalede buluştukları söylenir. En ünlüsü, Ejderdoğan’ı korumak için gerektiğinde katliam yaptıkları kılıçlarını astıkları Cyrodiil’in Bulut Hakim Tapınağı’dır. Diğer haritalar, Balyozyurt’taki büyük Alikir çölünün altındaki Rüzgar Oyuğu Tapınağı, Skyrim dağlarındaki Sema-Alem Tapınağı ve Wayrest’in doğusundaki Fırtına Pençesi Tapınağı’ndan bahseder.

  Halkın içinde yaşayan ama dışarıdakilerin bilmediği bir “Büyük Usta”ları vardı. Haberleşme tekniklerini, buluşma yerlerini ve görevlerini sadece birkaç seçkin üye bilirdi. Her şeyi bilen sadece iki kişi vardı. Bunlar Büyük Usta ve tek görevi, topluluğun amaçlarının asla ortaya çıkmamasını ve asla kaybolmamasını sağlamak olan tarihçiydi.

  VII. Uriel Septim’in ve oğlu Martin’in ölümü ve Yalımların, Ejderdoğan’ın dönüp göreve çağırılmalarını beklemek için Cyrodiil’in Bulut Hakim Tapınağı’nda toplanmasıyla birlikte 3. Çağ son buldu.

  1. Çağ’ın İmparatorluk’unda, Yalımların İmparatorluk’u veya İmparator’u korudukları görülmedi. Bu görev artık İmparatorluk tarafından kurulmuş olan Penitus Oculatus tarafından yapılıyor. Ama Yalımlar, gizli görevlerine devam ettiler. Ejderdoğanı beklediler ve gelecekteki düşmanlara karşı savaştılar. Yalımlar, Aldmeri Hükümdarlığı’nın Thalmor’unun sınırlarla asla durdurulamayacağının işaretini ilk görenlerdi. Penitus Oculatus gibi İmparatorluk’a hizmet edebilirlerdi ama bunu yapmadılar. Bu yüzden de Thalmor’un ebedi düşmanı oldular.

  Yalımların uyarıları artık herkesin bildiği üzere haklı çıktı. Thalmor’la yaptıkları Büyük Savaş yüzünden İmparatorluk mahvoldu ve yıkılmanın eşiğine geldi. İmparator Titus II. Mede, Thalmor’la çoğumuzun hala uymak zorunda olduğu bir barış antlaşması yaptı.

  Thalmor’un yok edici doğası ve yapabileceği şeyler herkes tarafından öğrenildi (yazar notu – ailem olayı bizzat yaşadı). Aptal değillerdi. Yalımların, düşmanları olduklarını biliyorlardı. Bu yüzden Büyük Savaş sırasında onları da avladılar. Bazıları Tapınaklarını korurken, bazıları da yataklarında uyurken öldürüldü. Bazıları savaştı, bazıları kaçtı, bazıları saklandı. Ama Thalmor hepsini buldu.

  Yalımların hala etrafta olduğunu ve Thalmor’dan saklandığını söyleyenler var. Uzun zamandır yaptıkları gibi, bir Ejderdoğan’ın gelmesini bekliyorlar. Koruyacakları, onlara yol gösterecek kişinin gelmesini bekliyorlar.

  ————————

  Emre Egemen Satılmış
  Crewals'da Çevirmen ve Tester. Simülasyon ve Yarış oyunları tutkusunun yanında teknoloji bağımlısı ve de sinema sever.