Vahşi Elfler

    0
    862

    Çeviren: Cem Filiz

    Tamriel’in her vilayetinde bulunan yabani bölgelerde eğer o bölgenin doğrudan kendi orijinal halkı yoksa Ayleidler yani yaygın adıyla Vahşi Elfler vardır. Elf ırkının üç dalı — Altmer (Yüce Elfler), Bosmer (Orman Elfleri) ve Dunmer (Kara Elfler) Tamriel’e yeni kültürler olarak iyi uyum sağlamış olsalarda diğer Ayleidler ve akrabaları bizim medeniyetimize ilgisiz kalarak, dünyanın gözlerinden uzakta eski şekillerde yaşamayı tercih etmişlerdir.

    Vahşi Elfler Eski Cyrodiil lisanlarından bazılarını konuşurlar. Bu lisanlar Tamriel’in genelinde artık bulunmadığı için vahşi elfleri medenileşmiş elf kuzenlerinden bile uzaklaştırmıştır. Yabancıların (Kendi dillerinde Pellani) gözünde karanlık ruhlu ve az konuşkan canlılardır ama şüphe yok ki kendi kabileleri içinde farklı davranıyorlardır.

    Aslında Gwilym Üniversitesinin en bilge çalışanlarından TjurhaneFyrre (1E2790-2E227) medenileşmiş bir Ayleid Elfiydi. Vahşi Elfler hakkında yayınladığı çalışması onları canlı ve değişken bir kültür olarak nitelendirir. Fyrre kendi halkı ve dinleri hakkında özgürce konuşan nadir elflerden biridir. Bu konuda der ki “Ayleid kabilelerinin doğası oldukça renklidir ve kişilikleri de komşu kabilelerden son derece farklıdır” (Fyrre, T.,Ayleidlerin Doğası, sayfa 8, GwilymÜiversitesi Yayınları, 2E12).

    Her yabancı kültür gibi Vahşi Elfler de Tamriel’deki diğer halklara korku salar. Ayleidler Tamriel kıtasındaki en anlaşılmaz varlıklardan biridir. Yazılı tarihte herhangi bir rolde nadiren görünürler ve geneli bir tarihçinin ormanda onlar gözden kaybolmadan önce aldığı garip notlardır. Hayal ürünü hikayeler ve yaygın efsaneler arasındaki gerçekler aransa neredeyse hiçbir şey bulamayız. İlk çağın başlarından beri Ayleidler anlaşılması güç ve gizemli bulunurlardı ve görünen o ki bu binlerce yıl daha böyle sürebilir.

     

    ————————

    Bedirhan Köse
    Oyunların dünyasına girmekten, gezmekten ve incelemekten büyük zevk alan Bedirhan, dijital ortamda kendi mekanlarını meydana getirmekte ve kendi hikayelerini yazmakta. -"İyi bir oyun, oyundan fazlasıdır."