Pelinal’in Şarkısı – Bölüm 1: İsmi Üzerine

  0
  752

  Çeviren: Anıl Yılmaz

  [Editör’ün Notu: 1-6 arası ciltler İmparatorluk Kütüphanesi’nde bulunan Reman Yazmaları’ndan alınmıştır. İkinci Çağ’ın başlarında bilinmeyen bir alim tarafından toplanan bölümlerin suretidir. Bunun ötesinde, bölümlerin bazıları aynı döneme ait gibi gözükse de (hatta belki de aynı yazmaya) asıl yerleri hakkında pek az şey bilinmektedir. Fakat bu altı bölümün tarihlenmesiyle ilgili bilimsel bir oy birliği henüz bulunmadığından, bu konu hakkında burada bir fikir beyan edilmeyecektir.]

  Ona sonradan takılan pek çok lakabın ötesinde, “Pelinal” adını almasının ilginç bir hikayesi vardı. Bu bir Elf ismiydi ve Pelinal bu ırkın üzerindeki bir felaketti, şaka kaldırmaz bir şeydi bu. Pelinal şaka için fazla somurtkandı; öyle ki gençliğinde dahi saçı beyazdı ve bela peşini bırakmazdı. Belki de düşmanları ona kendi dillerinde Pelinal diyorlardı ama bu da kesin bir şey değil çünkü bu “görkemli şövalye” anlamına geliyor ve o düşmanları için ne görkemliydi ne de şövalye. Elbette, Tamriel’de geçirdiği günler sırasında bu isme yenileri eklendi: Ak-Elli Pelinal dendi ona çünkü sol eli ölümcül bir ışıktan oluşuyordu; Kanlı Pelinal oldu, zaferini kan içerek kutladığı için; Asi Pelinal oldu sonra, mücadelecileri rezil rüsva ettiği için; Muzaffer Pelinal dendi ona, iki sözcük eş anlamda anılmaya başlandı ve askerler savaşın içinde onun sancağını görünce Tanrılara şükrediyorlardı; Kınayan Pelinal oldu, kendi taktiklerine ters düşen taktikleri benimsemiş müttefiklerin kulağını çektiği için, bir çeşit savaş kuramı; ve Üçüncü Pelinal dendi ona, gerçi bazılarının onun daha önce zaten iki kere vücut bulmuş, tanrı kılığına giren birisi olduğunu söylemelerinden mi, yoksa daha basitçe, isyanın salonlarında dolaşmadan önceki kurtuluş dualarında Alessia olarak bilinen Perrif’e verilen üçüncü görü olduğundan mıdır bilinmiyor.

   

  ————————

  Bedirhan Köse
  Oyunların dünyasına girmekten, gezmekten ve incelemekten büyük zevk alan Bedirhan, dijital ortamda kendi mekanlarını meydana getirmekte ve kendi hikayelerini yazmakta. -"İyi bir oyun, oyundan fazlasıdır."