İlk Konsey Savaşı

  0
  854

  Çeviren: Kadir Tepe

  Bu açıklama İmparatorluk AlimiAgrippaFundilius tarafından, çeşitli İmparatorluk ve Kara Elf kaynaklarından yararlanılarak Batılı okuyucular için yazılmıştır.

  İlk Konsey’in Savaşı, laik Kara Elf haneleri Dwemer ve Dagoth ile doğrucu Kara Elf haneleri Indoril, Redoran, Dres, Hlaalu ve Telvanni arasında çıkan İlk Çağ’ın dini çatışmasıydı. Kara Elf birliğinin ilk yönetici organı olan İlk Konsey, büyücülükle ilgili anlaşmazlıklar ve Dwemer Hanesi tarafından yapılan büyülerin diğer hanelerce kafirlik olarak adlandırılmasıyla dağılmıştı.

  Daha az kalabalık ama siyasi ve büyüsel anlamda daha gelişmiş olan Laik Haneler, Kuzeyliler ve Ork klanları tarafından toprak ve ganimet vaadiyle yardım görmüş, başlarda Rüzgartepe’nin kuzeyinde büyük başarıyla mücadele edip, şimdiki dağılımıyla Redoran, Vvardenfell ve Telvanni bölgesini kaplayan alanın çoğunu işgal etmişlerdi. Doğrucu Haneler, genişçe yayılmış ve kötü şekilde organize olmuş halde, Nerevar tüm hanelerin birlikleri ve harçlarının komutanı yapılana kadar yenilgi üstüne yenilgi gördü.

  Nerevar göçmen barbar kabilelerinin yardımlarını aldı ve Vvardenfell’deki Laik hanesinin sığınağı Kızıl Dağ Kalesi’nde büyük bir savaş yaşanmasını zorlamayı başardı. Laik birliklere üstünlük sağlanmıştı ve Küldiyarı gözcülerinin yardımıyla yenilgiye uğratılmıştı. Hayatta kalanlar Kızıl Dağ’daki Dwemer kalesine sığınmak zorunda kalmıştı.

  Kısa bir kuşatma ardından, ihanet Nerevar ve birliklerinin kaleye girmesini sağlamış ve içeride Laik liderler öldürülmüş, Nerevar ölümcül yara almıştı. Ardından genel katliamla, Dwemer ve Dagoth Haneleri yok edildi. Nerevar da yaraları yüzünden kısa bir süre sonra öldü.

  Doğrucu evler içinde Nerevar’ın üç silah arkadaşı Vivec, Almalexia ve Sotha Sil, tekrar kurulan İlk Konsey’i kontrol etmeyi başardı ve adını Rüzgartepe’nin Büyük Konseyi yapıp, tanrı-krallar ve Tribunal ile Almsivi adıyla da tanınan, Rüzgartepe’nin ölümsüz hükümdarları oldular.

  Bedirhan Köse
  Oyunların dünyasına girmekten, gezmekten ve incelemekten büyük zevk alan Bedirhan, dijital ortamda kendi mekanlarını meydana getirmekte ve kendi hikayelerini yazmakta. -"İyi bir oyun, oyundan fazlasıdır."