Gözyaşı Gecesi

  0
  838

  Çeviren: Kaan Çanakçıoğlu

  İsim olarak akıllarda kalmasa da, Saarthal, Skyrim tarihinde mühim bir yere sahiptir. O, şüphesiz ki Kuzeylilerin ilk büyük yerleşkelesi, Skyrim’de insanlığın ilk şehri ve bu uygarlığın bilinen ilk başkentidir. Aynı zamanda korkunç bir katliama da ev sahipliği etmiştir, Elfler Kuzeylileri Skyrim’den sürmek istediklerinde ve nihayetinde Ysgramor ve Beşyüz yoldaşının gazabına maruz kaldıklarında, bu topraklardan tamamen silindiler ve Skyrim, Kuzeylilerin ana yurdu oldu.

  Tüm bilinen bu fakat küçük bir kısmı. O Gözyaşı Gecesinde, Saarthal yerle bir olduğunda neler oldu? Elfleri böylesine ağır ve habis bir saldırıya iten neydi? Ve Kuzeylilerden böylesine hızlı ve hiddetli bir karşılık nasıl gelmişti? Vingalmo’nun Altmer Mazisi konulu Tezine göre Merethic Çağ elfleri, benzerleri olan eski Dwemerlar ile birlikte, Tamrielde görülmemiş bir zeka seviyesine sahipti. Zamanlarının ötesinde bir güce hakim olmuşlardı. Bu konuda net bir açıklama olmamasına rağmen, inanıyorum ki bu eser, HesephChirirnis’in eski yazıtlarıyla kıyaslandığında, O gece Saarthal’da çok daha büyük bir şey yaşandığını gösteriyor.

  Gözyaşı Gecesinin ardındaki hakiki sebepler bizim için bir meçhul ama bana göre bu basit bir bölge savaşı veyahut Skyrim’i ele geçirme savaşı değildi. Bana göre bu, çok özel bir sebebe bağlı olarak gerçekleşmiş mühim bir olaydı.

  Kuzeyliler şehirlerini inşa ederken bir şey buldular, yerin derinliklerinde bir gömü. Onu gömü olarak bırakmak istediler ama Elfler bunu öğrendi ve kendileri için istediler. Böylece Saarthal taarruzu başladı, Şiarları Kuzeylileri sürmek değil, o gücü ele geçirmek idi. Bana kalırsa Ysgramor, Elflerin Saarthal altında bulacağı şeyi biliyor idi ve onları engellemek için halkıyla birlikte saldırıya geçti. Kuzeyliler yeniden Skyrim’in tek hakimi olduklarında, bu güç toprağın derinliklerinde gömülü ve mühürlü olarak kaldı. Zaman bizi bu ilimden mahrum bıraktı ama umudum şudur ki, bu sözlerin ardındaki hakikati bize açacak olan da yine zamandır. Saarthal’a yeniden yerleşmek için her şey yapılacak ve bize gaip olan şey bulunacak.

  Bedirhan Köse
  Oyunların dünyasına girmekten, gezmekten ve incelemekten büyük zevk alan Bedirhan, dijital ortamda kendi mekanlarını meydana getirmekte ve kendi hikayelerini yazmakta. -"İyi bir oyun, oyundan fazlasıdır."