Chimarvamidium

  0
  1109

  Dwemer’in Antik Hikayeleri

  Bölüm VI:

  Yazan: Marobar Sul

  Çeviren: Alp Sezer Orak

  Birçok savaş sonrasında, Savaş’ı kimin kazanacağı belliydi. Chimer’in büyücülük ve kılıç kullanma hakkında iyi yetenekleri vardı, ancak Jnaggo tarafından dövülmüş en iyi kalkanlarla kaplı Dwemer’in zırhlı taburlarına karşı, kazanmalarına karşı çok az bir umut vardı. Topraklarda bir parça barış tutmak adına, Kumandan Sthovin, Canavar Karenithil Barif ile ateşkes yapmayı kabul etti. Tartışmalı Topraklardan karşılığında, Sthovin Barif’e kuvvetli bir golem verdi, bu da Chimer topraklarını Kuzeyli Barbarların saldırılarından koruyacaktı.

  Barif bu hediyeden memnun kalmıştı ve onu kampına geri getirdi, buradaki savaşçılarının hepsinin ağzı korkuyla açık kalakaldı. Altın rengi ile parlıyordu, gururlu bir görünüm ile bir Dwemer süvarisine benziyordu. Gücünü test etmek için, golemi bir arenanın ortasına koydular ve ona büyülü yıldırım topları attılar. Çevikliği öyleydi ki yalnızca birkaç top ona çarptı. Kalçalarında dönmek için aracı vardı böylece saldırıların çarpmasından dengesini kaybetmeden sakınabiliyordu, ayakları yere sıkıca dikiliydi. Bir kasa ateş topu izledi, golem bunlardan rahatça sakındı, dizlerini ve bacaklarını büküp patlamalar etrafında dönerek. Birkaç kez vuruldu, vücudunun en güçlü bölümleri olan, göğüs ve bel kısımlarının vurulacağı kesin oldu.

  Birlikler böyle çevik ve güçlü bir yaradılışın görünce keyiflendiler. Savunmayı bununla yapmaları, Skyrim’in Barbarlarının köyleri yağmalamasında bir daha asla başarılı olamamaları demekti. Onun adına Chimarvamidium dediler, Chimer’in Umudu.

  Barif bütün fedaileri ile birlikte golemi odalarına götürdü. Orada Chimarvamidium’u daha çok test ettiler, gücünü, hızını, esnekliğin. Dizaynında hiçbir kusur bulamadılar.

  ” Çıplak barbarların yağmalarından birinde bununla karşılaştıklarını düşünün,” giye güldü fedailerden birisi.

  ” Bizim yerimize Dwemerlara tanıtması çok yazık,” diye düşündü Karenithil Barif. ” Düşmanlarımıza bizden daha çok saygı duyacak olmaları iğrenç.”

  ” Barış şartlarını hiç kabul etmememiz gerektiğini düşünüyorum,” dedi bir başkası, fedailerin en agresiflerinden biri. ” Kumandan Sthovin’i bir saldırı ile şaşırtmak için çok mu geç?”

  ” Saldırmak için asla çok geç değildir,” dedi Barif. ” Ya zırhlı savaşçılarını ne yapacağız?”

  ” Anlıyorum,” dedi Barif’in baş casusu. ” Askerleri şafakta uyanıyor. Eğer bir saat öncesinden saldırırsak, onları savunmasız yakalayabiliriz, duş almaya şansları olmadan önce, zırhlarını giymeyi kendileri düşünsün.”

  ” Eğer zırhçıları Jnaggo’yu yakalarsak, ayrıca demir işçiliklerini de öğrenmiş oluruz,” dedi Barif. ” Yapalım gitsin. Yarın saldırıyoruz, şafaktan bir saat önce… “

  Böylece kararlaştırıldı. Chimer ordusu geceden yürüdü ve Dwemer kampını çevreledi. Chimarvamidium’un ilk saldırıyı yönetmesine güveniyorlardı, ancak bir arızası çıktı ve Chimer birliklerine saldırmaya başladı. Buna ek olarak, Dwemer tamamen zırhlı, iyi dinlenmiş ve savaşa hazırdı. Sürpriz taraf değiştirmişti ve yüksek rütbeli Chimer’in çoğu, Canavar Karenithil Barif de dahil olmak üzere, yakalandı.

  Sormak için fazla gururlulardı, Sthovin onlara saldırılarından adamlarından birinin Araması ile haberdar olduğunu açıkladı.

  ” Bu adamın bizim kampımızda mıydı?” diye küçümsedi Barif.

  Chimarvamidium, esirlerin karşısında ayakta duruyordu, kafasını çıkarttı. Metal bedeninin içinde Jnaggo, zırhçı, vardı.

  ” Sekiz Dwemer çocuğu bir golem yaratabilir,” diye açıkladı. ” Ama sadece gerçekten harika bir savaşçı ve zırhçı, onlardan biriymiş gibi rol yapabilir”

  ————————

  Yayımcının Notu:

   Bu, koleksiyonda gerçekten Dwemerlara dayanabilen birkaç masaldan biri. Üslubu Aldmeri’nin eski versiyonlarından oldukça değişik, ancak kaynak aynı.”Chimarvamidium” Dwemer’ca “Nchmarthurnidamz.” olabilir. Bu sözcük Dwemer zırh ve Animunculi planlarında birçok kez kullanılmış, ancak anlamı bilinmiyor. Kesinlikle “Chimer’in Umudu” değil, yine de.

  Dwemerlar muhtemelen ağır zırhları ilk kullananlardı. Bu hikayede zırh içine girmiş birinin birçok Chimer’i kandırabilmesine dikkat çekmek çok önemli. Ayrıca Chimer savaşçılarının tepkilerine dikkat edin. Bu hikaye ilk anlatıldığında, bütün vücudu kapsayan zırhın hala nadir görülmesi ve yeni olması gerekiyor, halbuki o zamanlar, golemler ve komutanlar gibi Dwemer yapımları oldukça iyi biliniyordu.

  Nadir bir bilimsel an ise, Marobar Sul orijinal hikayenin bazı parçalarına dokunmamış, Aldmeris’teki orijinal replik olan “Sekiz Dwemerdan herhangi biri bir golem yaratabilir, ancak sekiz Dwemer’in sadece biri bir golem olabilir.” gibi.

  Bu efsanenin benim gibi alimlerin ilginç bulduğu başka bir yön ise, “Arama”ya değinilmesi. Bu ve diğer efsanelerde, Dwemer ırkının tamamında bir çeşit sessiz ve büyülü iletişim halinde olduğu ima ediliyor. Psijic Tarikatı’nın, da, bu sırrı paylaştığına dair kayıtlar var. Olay her neyse, “arama” olarak hecelenen hiç belge yok. Topraktepe tarihçisi Borgusilus Malier bunu Dwemerların kayboluşuna bir yanıt olarak sundu. 1.Çağ 668’de, Dwemer yerleşim yerleri, güçlü filozof-büyücülerinden biri tarafından(bazı kaynaklarda “Kagrnak”) büyük bir seyahate atılmak için çağırıldıklarını iddia ediyor, bütün şehirlerini ve topraklarını bırakıp bütün bir kültür olarak yabancı diyarlara giden maceraya katılmaları ne yüce bir hikmet.

  ————————

  Emre Egemen Satılmış
  Crewals'da Çevirmen ve Tester. Simülasyon ve Yarış oyunları tutkusunun yanında teknoloji bağımlısı ve de sinema sever.